The Wilbur D. May Museum at Rancho San Rafael has a wide range of historic artifacts
The Wilbur D. May Museum at Rancho San Rafael has a wide range of historic artifacts

Sign up for the County's email subscription service

County Home => Voters, Registrar of => 2014 Election Information => 14 General Election Candidates

FEDERAL OFFICES    
U.S. House of Representatives, District 2   Two year term, vote for 1
Amodei, Mark E         REP
Hansen, Janine IAP
Spees, Kristen DEM
STATE PARTISAN OFFICES    
Governor Four year term, vote for 1
Goodman, Robert "Bob" DEM
Sandoval, Brian REP
VanDerBeek, David Lory IAP
NONE OF THESE CANDIDATES
     
Lieutenant Governor Four year term, vote for 1
Flores, Lucy DEM
Hutchison, Mark REP
Little, Mike IAP
NONE OF THESE CANDIDATES
Secretary of State Four year term, vote for 1
Cegavske, Barbara K REP
Marshall, Kate DEM
NONE OF THESE CANDIDATES
State Treasurer Four year term, vote for 1
Cave, Kress K IAP
Schwartz, Dan REP
Wallin, Kim DEM
NONE OF THESE CANDIDATES
State Controller Four year term, vote for 1
Jones, Tom IAP
Knecht, Ron REP
Martin, Andrew DEM
NONE OF THESE CANDIDATES
Attorney General   Four year term, vote for 1
Hansen, Jonathan J IAP
Laxalt, Adam Paul REP
Miller, Ross DEM
NONE OF THESE CANDIDATES
State Senate District 13 Four year term, vote for 1
Koziol, Thomas REP
Smith, Debbie DEM
State Senate District 14

  Four year term, vote for 1
Gustavson, Don REP
Hunt, Joe DEM
State Senate District 16   Four year term, vote for 1
Everhart, John H IAP
Kelley, Michael DEM
Kieckhefer, Ben REP
State Assembly District 24   Two year term, vote for 1
Bobzien, David DEM
State Assembly District 25   Two year term, vote for 1
Hickey, Pat REP
Putnam, Niklas IND
State Assembly District 26   Two year term, vote for 1
Kirner, Randy REP
Krasner, Lisa REP
State Assembly District 27   Two year term, vote for 1
Benitez-Thompson, Teresa DEM
Crouch, Rex REP
State Assembly District 30   Two year term, vote for 1
Scott, Lauren A REP
Sprinkle, Michael DEM
State Assembly District 31   Two year term, vote for 1
Daly, Richard "Skip" DEM
Dickman, Jill REP
State Assembly District 32   Two year term, vote for 1
Gabriel, Louis "Wedge" LIB
Hansen, Ira REP
Sampaga, John Sharp DEM
State Assembly District 40   Two year term, vote for 1
Cook, Dave DEM
O'Neill, Philip "PK" REP
Wagner, John IAP
DISTRICT PARTISAN OFFICES    
County Commission District 2   Four year term, vote for 1
Lucey, Bob REP
Thomas, Terri DEM
     
County Commission District 3   Four year term, vote for 1
Gurney, David E DEM
Jung, Kitty DEM
     
County Commission District 5   Four year term, vote for 1
Gavin, John R DEM
Herman, Jeanne REP
County Assessor   Four year term, vote for 1
Clark, Michael E REP
Wilson, Joshua G REP
County Clerk   Four year term, vote for 1
Clark, Bobee DEM
Parent, Nancy REP
District Attorney   Four year term, vote for 1
Hicks, Chris REP
Public Administrator   Four year term, vote for 1
Cavallo, Don REP
McKenna, Chase D DEM
County Recorder   Four year term, vote for 1
Burtness, Lawrence REP
Cochran, Don IAP
Townsend, Robert DEM
County Treasurer   Four year term, vote for 1
Davis, Tammi REP
Constable, Incline Village   Four year term, vote for 1
Keller, Hans DEM
STATE NONPARTISAN OFFICES    
Justice of the Supreme Court - Seat B   Six year term, vote for 1
Pickering, Kristina  
NONE OF THESE CANDIDATES  
   
Justice of the Supreme Court - Seat D   Six year term, vote for 1
Gibbons, Mark
NONE OF THESE CANDIDATES
District Court Judge-Department 5, Family Court   Six year term, vote for 1
Lu, Cynthia
Young, Cliff J
District Court Judge-Department 6   Six year term, vote for 1
Rands, Doug
Simons, Lynne
District Court Judge-Department 8   Six year term, vote for 1
Stiglich, Lidia S
Tierney, Keith J
District Court Judge-Department 11, Family Court   Six year term, vote for 1
Cafferata-Jenkins, Caren
Weller, Chuck
District Court Judge-Department 14, Family Court   Six year term, vote for 1
Humke, David
Springgate, John P
DISTRICT NONPARTISAN OFFICES    
School Board Trustee-District C   Four year term, vote for 1
Clark, Barbara
Smith, Nick
School Board Trustee-District F   Four year term, vote for 1
Frenkel, Veronica
Shaw, Jim
Incline Village General Improvement District   Four year term, vote for 2
Callicrate, Timothy G
Leijon, Sheila
Olmer, Robert J
Wong, Kendra
North Lake Tahoe Fire Protection District   Four year term, vote for 2
Herron, Susan A
Perry, Dennis
Warner, Jeff
Sun Valley General Improvement District   Four year term, vote for 3
Ainsworth, Sandra L
Elliott, Garth
Maltman, Vicky
McCarthy, Dawn
Rider, Michael
Severt, Susan
COUNTY NONPARTISAN OFFICES    
Sheriff   Four year term, vote for 1
Allen, Chuck
Kuzanek, Tim
CITY OFFICES    
City of Reno Mayor   Four year term, vote for 1
Pezonella, Raymond "Pez"
Schieve, Hillary
City of Reno Council, Ward 2   Four year term, vote for 1
Cafferata, Elisa
Duerr, Naomi
City of Reno Council, Ward 4   Four year term, vote for 1
McKenzie, Paul
Weber, Bonnie
Reno City Attorney   Four year term, vote for 1
Hall, Karl S
Kandt, Brett
Reno Municipal Court Judge, Dept 1    Six year term, vote for 1
Drakulich, Gene S
City of Sparks Mayor   Four year term, vote for 1
Martini, Geno R
Newhall, Gene
Sparks City Council - Ward 2   Four year term, vote for 1
Goodrich, Edward "Ed"
Lawson, Ed
Sparks City Council - Ward 4   Four year term, vote for 1
Bybee, Charlene
Dahir, Kristopher Allen
Sparks Municipal Court Judge, Dept 1   Six year term, vote for 1
McCarthy, Barbara S
TOWNSHIP NONPARTISAN OFFICES    
Justice of the Peace, Sparks, Dept 1   Four year term, vote for 1
Adams, Chet
Wilson, Chris